önemli bilgiler
« geri dön
 
 
 
 

- Evimin yerleri parke kaplı. Yerden ısı kaybetmeyi önlemek için ne yapmalıyım?
Betonla parke arasına zift yapmak izolasyon için idealdir. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci bir kat zift daha sürülebilir.

- Isı yalıtımının faydaları nelerdir?
Isı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; dolayısıyla ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur. Isı yalıtımı sayesinde hem doğalgaz konforundan daha fazla yararlanır, hem de tasarruf sağlarsınız.
Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz.
Mekanda dengesiz bir ısı dağılımı (pencereye yakın yerler soğuk, iç taraflar daha sıcak) olmaz. Böylece daha sağlıklı bir ortam oluşur. Doğalgazdan elde ettiğiniz verim artar.
Isı yalıtımlı perde duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz.

- Boya yaparken nelere dikkat edilmeli?
Boya yaparken fırça, rulo ne zaman kullanılmalı: Duvarlarda rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesişimlerinde, kapı, pencere vb. ahşapların boyanmasında fırçaya her zaman ihtiyaç vardır.

Genelleme olarak şunlar söylenebilir; su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanılabilir.

Doğru boyayı nasıl seçersiniz: Boyanacak yerin rengine daha kolay karar verebilmek için en az 1 m²'lik alana uygulama yapılmalıdır. Mekanın ışık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Günün hangi saatinde hangi koşullarda mekanda bulunulacağı da düşünülerek ona göre değerlendirme yapılmalıdır. Bazı renkler doğal ışık ve elektrik ışığı altında tamamen farklı görünür. Seçilen rengin mekandaki eşyalara uyum sağlaması için boyalı alanın etrafına özellikle tercih edilen eşyalar konulup düşünülmelidir.

Duvarları boyamadan önce neler yapılmalı: Boyanın iyi sonuç vermesinde ön yüzey hazırlığı denen işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlar silinmelidir.

Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.

Duvarın ilk boyanması gereken yer: Duvarların birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da amaca uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylere geçilmelidir.

Eğer kenarlarda kestirme fırça kullanıldıysa, oluşan izler geniş rulo ile hafifçe taranarak yok edilebilir. Uygulamaların aynı yönde olması görüntüyü daha da güzelleştirir.

Artan boya nasıl saklanmalı: Artan boyanın cinsine göre; (kabın içindeki boyanın havayla temasını kesecek şekilde) su bazlı ise su, solvent bazlı ise solvent eklenerek uzun süre saklanabilir.

Boyamada kullanılan aletler nasıl temizlenmeli: Su bazlı boyalar için kullanılan aletler su ile temizlenerek, solvent bazlı boyalar için kullanılan aletler solvent ile temizlenerek doğal olarak kuruması sağlanmalıdır.

Boya hangi oranlarda inceltilmelidir: Ambalajları üzerinde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlarda inceltilmelidir. Her boyanın farklı inceltme oranı bulunmaktadır. Ayrıca inceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliklerine göre de değişmektedir.

- Koltuk takımı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

• Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır. (Yıkanabilmesi için).
• Koltuk döşemelerini portatif yaptırabilirsiniz. (Gerektiğinde çıkarıp yıkayabilmek için).
• Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaş tek renk ve koyu olursa salon daha elit görünür ve aksesuarlar ön plana çıkar.
• Küçük mekanlarda açık renk koltuklar tercih edilmelidir.
• Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemelidir.
• Modüler koltuk (ayrılabilen) sistemi tercih edilmelidir.
• Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez.
• Koltuklarımızı silerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna sirke koyarsak (az miktarda) kumaşların daha çok parladığını fark ederiz.

- Jaluzi ile ilgili detaylı bilgiler

Tüm pencereyi açıkta bırakabilecek şekilde toplanabilen jaluziler, ışığın açısını değiştirerek istenilen miktarda ışığın odaya girmesini sağlayabiliyor.
Tamamen kapanarak içerinin görünmesini engelleyebiliyor.
Pratik mekanizması ile kolayca kullanılabiliyor.
İstenilen ebada göre üretilebildiği için her mekana kolayca uyum sağlayabiliyor.
Seri üretime uygun bir sistem olduğu için fiyatları diğer mekanizmalı perdelere göre ucuz.
Mekanizma ve üst ray önemli
Alüminyum jaluzi alacaksanız, kanatların fırın boya olmasına dikkat edin. Aksi taktirde jaluzinizin renkleri kısa zamanda solabilir ve dökülebilir.
jaluzi kanatların çok ince olsaması hemen deforme olması yol açabilir. 21 mikron ve üstü kanat kalınlığına sahip jaluzilerin ömrü daha uzundur.
Çelik alaşımla üretilmiş üst raylar, alüminyum olanlara göre daha dayanıklıdır.
Kullanılan iplerin kalın olması mekanizmanın zor çalışmasına, çok ince olması da mekanizmanın deforme olmasına sebep olur.
Ahşap jaluzilerin ağırlığına uygun olarak çelik alaşımlı üst ray ve kalın ipler tercih edilmelidir.
Jaluziler, tül ve kumaş perdeler gibi belirli aralıklarla yıkama gerektirmiyor.
Kaz tüyü ya da fiber toz alıcılarla tozunu almak yeterli oluyor.
Uzun kullanımlarda deterjanlı bezle temizlenebiliyor.
Gerekirse alüminyum jaluziler, duşun altında deterjanla yıkanabiliyor.
Çift cam arasına uygulanan jaluziler, temizlik gerektirmiyor.

 
 
     
 
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Önemli Bilgiler | İletişim Firmamız Sakaryarehberim.com Üyesidir.